Thursday, 14 January 2010
Section Band Country Conductor
A Black Dyke Band England Dr Nicholas J. Childs
A CORY BAND Wales Doctor Robert Childs
A Brassband Oberoesterreich Austria Hannes Buchegger
A Bon Accord Silver Band Scotland John Maines
A Brass Band Nord Pas-de-Calais France Russel GRAY
A Eikanger-Bjørsvik Musikklag Norway Prof. David King
A Valaisia Brass Band Switzerland Arsène Duc
A Concord Brass Band Denmark Michael Howley
A Brass Band Buizingen Belgium Luc Vertommen
A Brassband De Wâldsang Holland Rieks van der Velde
B Austrian Brass Band of the University of Music and Performing Arts Graz Austria Prof. Uwe Köller
B Töölö Brass Finland Olavi Pitkänen
B 3ba concert band Germany Franz Matysiak
B brass band oberschwaben-allgäu e.V. Germany Peter Schmid

Participating Bands A-Section  UPDATE at 1st April 2010
(in alphabetical order)

Austria: Brassband Oberösterreich
Belgium: Brassband Buizingen
Denmark: Concord Brassband
England: Black Dyke Band
France: Brass Band Nord Pas-de-Calais
Netherlands: Brassband De Waldsang
Norway: Eikanger-Bjørsvik Musikklag
Scotland: Bon-Accord Silver Band
Switzerland: Valaisia Brass Band
Wales: Cory Band (reigning European Champion)

Participating Bands B-Section:

Austria: Austrian Brass Band
Finland: Töölö Brass
Germany: 3BA Concert Band & Brassband Oberschwaben-Allgäu
Italy: Brass Band Wipptal
Sweden: Swedish Youth Brass Band


standings: 17.03.2010

Test Pieces

Test piece A-section:

title: Spiriti
composer: Thomas Doss (

Download sescription "Spiriti"

Description Spiriti.doc [22 KB]

Infos about Score & Mini Score:
De Haske (Deutschland) GmbH
Kathrin Schaber
Tel:               +49 (0)7634/550-0         +49 (0)7634/550-0
Fax: +49 (0)7634/550-155


Test piece B-section:

title: Up My Alley
composer: Albin Zaininger (

Download Description "Up my Alley"

Up my Alley.doc [21 KB]

There has been some questions concerning accidentals: Accidentals occurring within one bar (u.s.) / measure (u.k.) are valid only within the same octave !
(Walter Weinzierl)
Mr. Walter Weinzierl, Phone: 0043 676 733322


Own choice music pieces to be played by the Championship section bands Saturday 1. May - afternoon:

 A Tale as Yet Untold by Philip Sparke

Concerto Grosso by Derek Bourgeois

Earthrise by Nigel Clarke

From Ancient Times by Jan van der Roost

Harmony Music by Philip Sparke

Journey to the Centre of the Earth by Peter Graham

Music of the Spheres by Phillip Sparke

Red Priest by Philip Wilby

St Magnus by Kenneth Downie

Vienna Nights by Philip Wilby

 Own choice music pieces to be played by the B-section bands Saturday 1. May - morning:

 Extreme Make Over by Johan de Meij, Summon the Dragon by Peter Graham

Festivity by Leslie Condon, Masque by Kenneth Hesketh

Horizons by Paul Lovatt-Cooper, Music for Battle Creek by Philip Sparke

Intrada from Suite Montreux by Franz Cibulka, Cantebury Choral by Jan Van der Roost,

Fight for Liberty by Mario Bürki

The Year of the Dragon by Philip Sparke, Rhapsody in Brass by Dean Goffin

Trittico for Brass Band by James Curnow

Return to previous page