News
Saturday, 26 April 2014

"Participants 6th European Solo Competition
27th April to 1st May 2014 in Perth, Scotland"
Sunday 27th of April 2014, North Inch Community Campus, Perth
Jury A: Alan Morrison and Kaspar Thaarup
No. - Soloist - Country - Instrument - Jury
Team" Piano player Rehearsing time 1st Round
00:15

A1 Daniel Eddison Scotland Trombone A 10:00 - 10:15
A2 Helen Douthwaite Scotland Trombone A 10:15 - 10:30
A3 Vidar Nordli Norway Trombone A 10:30 - 10:45
A4 Anne Oelers Netherlands Cornet A 10:45 - 11:00
15 minutes brake
A5 Markus Kurth Switzerland Euphonium A 11:15 - 11:30
A6 Akelis Mindaugas Lithuania Euphonium A 11:30 - 11:45
A7 Sean Peterson England Euphonium A 11:45 - 12:00
A8 Rodin Rosendahl Netherlands Euphonium A 12:00 - 12:15
A9 Philippe Schwartz Luxembourg Euphonium A 12:15 - 12:30
60 minutes brake
A10 Algirdas Matonis Lithuania Euphonium A 13:30 - 13:45
A11 Tobias Reifer Italy Euphonium A 13:45 - 14:00
A12 Tim de Maeseneer Belgium Tenor horn Eb A 14:00 - 14:15
A13 Hannah Drage England Tenor horn Eb A 14:15 - 14:30
15 minutes brake
A14 Sophie Budelot France Tenor horn Eb A 14:45 - 15:00
A15 Ludovic Fresel France Tenor horn Eb A 15:00 - 15:15


Jury B: Simone Rebello and Frode Amundsen
No. - Soloist - Country - Instrument - Jury
Team" Piano player Rehearsal time 1st Round
00:15

B1 Stephen Lomas England Bass trombone B 10:00 - 10:15
B2 WITHDRAWN Timpani B 10:15 - 10:30
B3 Lionel Fumeaux Switzerland Bass trombone B 10:30 - 10:45
B4 Kjell de Raes Belgium Marimba B 10:45 - 11:00
15 minutes brake
B5 Stefan Raczkowski Poland Marimba B 11:15 - 11:30
B6 Heather Law England Baritone B 11:30 - 11:45
B7 Sarah Lenton England Baritone B 11:45 - 12:00
B8 Michael Cavanaugh England Baritone B 12:00 - 12:15
B9 Troy Kelly England Baritone B 12:15 - 12:30
60 minutes brake
B10 Chris Doran England Tuba B 13:30 - 13:45
B11 Toby Butt England Tuba B 13:45 - 14:00
B12 Ross Knight Scotland Tuba B 14:00 - 14:15
B13 Callum Reid Scotland Tuba B 14:15 - 14:30
15 minutes brake
B14 Wolfgang Rabensteiner Italy Tuba B 14:45 - 15:00
B15 Nicolas Indermuehle Switzerland Tuba B 15:00 - 15:15

16:00-16:30 Announcement of candidates succesfully through to round 2

 

Return to previous page