News
Thursday, 27 April 2017


And the finalists are ...

20.35 – 20.47 > Borja Martinez-Alegre (Spain), conducting ‘Pageantry’ (middle)

20.50 – 21.05 > Maxime Pitois (France), conducting ‘In Memoriam R.K.’ (right)

21.10 – 21.30 > Carlos Alberto Ramón-Péréz (Spain), conducting ‘Cloudcatcher Fells’ (left)

 

finalists

Tonight they will rehearse and performe with the Belgian Championship Section Band Noord Limburgse Brass Band in De Grote Post, Oostende - see the above time schedule.

How it happened 

On Monday 24 april we started off with 14 candidates in the first round if this competition. The participants were:- Chloe Meyzie (France)

- Carlos Alberto Ramón-Péréz (Spain)
- Gerk Huisma (Netherlands)
- Jan Müller (Switzerland)
- Marte Rolfsen (Norway)
- Alexander Webb (England)
- Borja Martinez-Alegre (Spain)
- Maurice Donnet-Monnay (Switzerland)
- Rafael Gonzales-Garcia (Spain)
- Brenden Wheeler (England)
- Thomas Wolf (Germany)
- David Hurpeau (France)
- Maxime Pitois (France)
- Dieter Boffe (Belgium)

 
4 conductors had to step out of this competition leaving 10 candidates for the 2nd round. Which were: 

- Maurice Donnet-Monnay (Switzerland)
- Gerk Huisma (Netherlands)
- Carlos Alberto Ramón-Péréz (Spain)
- Rafael Gonzales-Garcia (Spain)
- Borja Martinez-Alegre (Spain)
- Maxime Pitois (France)
- Alexander Webb (England)
- Jan Müller (Switzerland)
- David Hurpeau (France)
- Dieter Boffe (Belgium)

De contest continued with a 50% reduction in candidates, leaving 5 conductors to work with the Strings of the Chamber Orchestra Brugge.

The Semi Finalists were:

- Rafael Gonzales-Garcia (Spain)
- Dieter Boffe (Belgium)
- Borja Martinez-Alegre (Spain)
- Maxime Pitois (France)
- Carlos Alberto Ramón-Péréz (Spain)

 

The ensembles

1st round: Festival Brass Band

2nd round: Koninklijke Muziekkapel van de Gidsen

3rd round: Strings of Chambre Orchestra Brugge

Finals: NoordLimburgse Brassband

 

The Jury

Andreas Hanson (Sweden) (Round 1 – 4)
Isabelle Ruf-Weber (Switzerland) (Round 1 – 4) 
Philippe Bach (Switzerland) (1, 3 and 4)
Yves Segers (Belgium) (Round 2)
Ben Haemhouts (Belgium) (Final)
Torstein Aagaard-Nilsen (Norway) (Final)

 

You can order tickets for this fantastic final at www.ebbc2017.be or buy them at the entrance. The final starts at 20.30 in De Grote Post.

The European Youth Brass Band will also give a concert.

Return to previous page