Championship Section
2016
Lille
France
Fraternity
Thierry Deleruyelle
Cory Band (Wales)
Philip Harper
2015
Freiburg
Germany
The God Particle
Rolf Rudin
Black Dyke Band (England)
Dr Nicholas J. Childs
2014
Perth
Scotland
Muckle Flugga
Rory Boyle
Brass Band Bürgermusik Luzern (Switzerland)
Michael Bach
2013
Oslo
Norway
Myth Forest
Stig Nordhagen
Cory Band (Wales)
Philip Harper
2012
Rotterdam
Netherlands
Vita Aeterna variations - Variations and fugue on an original theme
Alexander Comitas
Black Dyke Band (England)
Dr Nicholas J Childs
2011
Montreux
Switzerland
Audivi Media Nocte
Oliver Waspi
Manger Musikklag (Norway)
Peter Szilvay
2010
Linz
Austria
Spiriti
Thomas Doss
Cory Band (Wales)
Dr.Robert Childs
2009
Oostende
Belgium
From Ancient Times
Jan van der Roost
Cory Band (Wales) A - SECTION Winners
Dr Robert Childs
2008
Stavanger
Norway
Brass Blót
Håkon Berge
Cory Band ( Wales)
Dr Robert Childs
2007
Birmingham
England
Elgar Variations
Martin Ellerby
Brass Band Willebroek (Belgium)
Frans Violet
2006
Belfast
Northern Ireland
Seascape with High Cliffs
Ian Wilson
Brass Band Willebroek (Belgium)
Frans Violet
2005
Groningen
Netherlands
Extreme Make-Over
Johan de Meij
Black Dyke Band (1855) Ltd (England)
Dr.Nicholas Childs
2004
Glasgow
Scotland
St. Magnus
Kenneth Downie
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
2003
Bergen
Norway
Aubade - Dawn Songs of the Fabulous Birds
Torstein Aargaard-Nilsen
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
2002
Brussels
Belgium
Chain
Piet Swerts
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
2001
Montreux
Switzerland
Wind Dances
Carl Rütti
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
2000
Birmingham
England
Tallis Variations
Philip Sparke
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
1999
Munich
Germany
Odyssey
Kevin Norbury
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
1998
Kerkrade
Netherlands
Burlesque for Brass Band
Rob Goorhuis
Brighouse and Rastrick Band (England)
Allan Withington
1997
London
England
Salamander
John McCabe
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
1996
Bergen
Norway
Seid
Torstein Aagaard-Nilsen
Yorkshire Building Society Band (England)
David King
1995
Luxembourg
Luxembourg
Red Earth
Roland Wiltgen
Black Dyke Mills Band (England)
James Watson
1994
Montreux
Switzerland
Le Chant de l’Alpe
Jean Balissat
Williams Fariey Band (England)
Major Peter Parkes
1993
Plymouth
England
Sounds
John Golland
Brass Band Willebroek (Belgium)
Frans Violet
1992
Cardiff
Wales
Five Blooms in a Welsh Garden
Gareth Wood
Britannia Building Society Band (England)
Howard Snell
1991
Rotterdam
Netherlands
A London Overture
Philip Sparke
John Foster Black Dyke Mills Band (England)
David King
1990
Falkirk
Scotland
The Essence of Time
Peter Graham
John Foster Black Dyke Mills Band (England)
David King
1989
Bergen
Norway
Trittico
James Curnow
Eikanger Bjorsvik Musikklag Band (Norway)
Howard Snell
1988
Lucerne
Switzerland
Connotations
Edward Gregson
Eikanger Bjorsvik Musikklag Band (Norway)
Howard Snell
1987
Nottingham
England
Frontier
Michael Ball
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1986
Cardiff
Wales
The Year of the Dragon
Philip Sparke
Desford Colliery Dowty Band (England)
Howard Snell
1985
Copenhagen
Denmark
Royal Parks
George Lloyd
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1984
Edinburgh
Scotland
Refrains and Cadenzas
Thomas Wilson
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1983
Kerkrade
Netherlands
Ciacona Seria
Henk Badings
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1982
London
England
Journey into Freedom
Eric Ball
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1981
London
England
Caliban
Arthur Butterworth
Brighouse and Rastrick Band (England)
James Scott
1980
London
England
The Land of the Long White Cloud
Philip Sparke
The Cory Band (Wales)
Denzil Stephens
1979
London
England
Symphonic Music
Paul Huber
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes
1978
London
England
Introduction, Elegy and Caprice
Morley Calvert
Black Dyke Mills Band (England)
Major Peter Parkes